• BIST 5.061,99
 • Altın 1221.745
 • Dolar 19.0438
 • Euro 20.6333
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 5 °C

Talaşlı Eskil 2023 vizyonu ilk projesi

Talaşlı Eskil 2023 vizyonu ilk projesi
Talaşlı Eskil 2023 vizyonu ilk projesi
 
 

İşte Talaşlı'nın konuya ilişkin açıklamaları:

Türkiyenin sulama alanlarının %17’si KOP bölgesinde bulunmaktadır. Ancak ülkemizin kullanılabilir su kaynaklarının %4’ü kop bölgesindedir. Kop bölgesinde en büyük tehlike sulanan alanlarının % 60’ı yeraltı suyundan karşılanmaktadır.

 Bu bölgede yer altı suları her yıl ortalama 3 metreye düşmektedir . Bölgemizde sulu tarım yer altı suyu ile yapıldığı takdirde su seviyesi düştüğü için belli bir derinlikten sonra bu suyu o bölgeden alıp çıkarmak ve kullanmak ekonomik olmaktan çıkacak bu pahalı yer altı suyu kullanımı bedeli tarımdan para kazandırmayacaktır.

 

Sürdürülebilir tarım için KOP’unda hedefinde ve araştırmasında olan havza dışından su transferi araştırılıp hayata geçirilmesi tavsiye edilmektedir. İşte model; bedeli sıfıra yakın altyapısı hazır trilyonluk yatırım için neredeyse sıfıra yakın altyapı diye geçirenlere az sabır lütfen.

 

Bu halihazır olan alt yapıyı kullanarak ilçemizi ülkemizin 2. GAP bölgesi yapabiliriz

 

Nasıl mı?

        

İşte; 30 adet projemizin içerisinde Eskil 2023 adını verdiğim projemin 1. Etabıdır. Eskil 2023 adlı projem 3 etaptan oluşmaktadır. Periyodik olarak zaman içerisinde bu projeleri açıklayacağım.

 

Gelelim ESKİL 2023 adlı projemin 1. etabına;

 

Türkiye’nin doğalgaz tüketiminin %3'üne tekabül eden 1,5 milyar metreküp doğalgaz depolama tesisi ilçemiz merkezine 18 km uzaklıkta toplanmaktadır. Marmara Ereğlisi'nden sonra Türkiyenin en büyük doğalgaz depolama tesisidir. Tuzgölü depolama tesisi tuzgölü altında bulunan tuzların Kızılırmak  hirfanlı barajından getirilen temiz su ile eritilerek 12 adet depo açılacak eritilen tuzlu su 2. bir boru ile Eskil tuz gölü kıyısında oluşturularak gerçi ÇKA ama bu konu ESKİL 2023 projemin 2. etabında anlatılacaktır. Havzalar da dinlendirilen bu tuz gölü suyuna eş değer su oluşturularak tuz gölüne verilecektir.

 

Karatepe’den borularla doğalgaz depolama alanına yapılacak 12 adet depo için 5355.000 metreküp su kullanılmaktadır. Bu 5355.000 metreküp su Eskil’in yeraltında 10 yılda çekilerek sulu tarım için kullanılan suya eşdeğerdedir.

 

Hirfanlı barajından Türkiye’nin 2. büyük doğalgaz depolama tesisine taşınan temiz su boruları 2018’den itibaren işlerini tamamlamış olacaktır.

 

İşte altyapısı hazır borularla Hirfanlı barajından Eskil ovasına su taşıma ve Karatepe organik tarım hayvancılık projem.

        

Eğer pancar kotalarımızın özel sektöre devredildiği gibi aslında kotalarımız resmen elimizden alınarak özel sektör fabrikasına verildi.    Bu proje aşamasında senci bizci değil ESKİLLİ olarak her kesim ile her yetkili ile herkes ile birlik dirlik olarak hareket edip şimdiye kadar çocuklarımızın torunlarımızın geleceğinden çaldık ama bu proje bu proje ile torunlarımızın değil ilelebet ESKİLİMİZİN geleceğini kurtaracağız.

        

Bu proje ile yer altı suyunu kullanmayacağımız için enerji bedeli zaman bedeli cebimizde kaldığı gibi ESKİL 2023 projemiz ile sulanmayan arazimiz kalmayacağı için Eskil havzamızın tarım çeşitliliği ile gelirimiz artacaktır. ESKİL 2023 projemiz KOP’un hedefleri ile örtüşmektedir. KOP projesindeki Göksu suyunun Eskil havzasına gelmesi sadece hayaldir.

          

Başkalarının projelerinin olmaması yapacaklarımıza hayallerinin dahi yetmemesi onların sorunudur. Allah’ın izni ile biz Eskilimizin yiğit Eskillimizin geleceği için birlik, dirlik içinde çalışacağız.

 

Biz hiçbir zaman siyasi istikbalimiz için Eskilin menfaatlerini geleceğini satmayacağız. Siyasi gücümüzü Eskilin geleceği için kullanacağız. Hirfanlı barajından gelen su ile ESKİL ovamız Türkiye’nin 2. GAP bölgesi olması sağlanacaktır.

 

 haberfark.net

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0534 325 83 00