• BIST 2.393,61
 • Altın 939.729
 • Dolar 15.8763
 • Euro 16.7979
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 10 °C

Üniversitemiz 9.yaşına giriyor!

Üniversitemiz 9.yaşına giriyor!
Üniversitemiz 9.yaşına giriyor!

ÖzelHaber

Gazeteci-YazarAli Genç

      Bir asır öncesine kadar üniversitelerşehri ! olan Aksaray’ın bu hasreti 8 sene önce 29 Aralık 2005 günü saat15.00’de başlayıp ertesi gün bugün sabaha karşı tamamlanan görüşmelerinardından Saat 0.6.00’da 5467 Sayılı kanunun Türkiye Büyük MilletMeclisinde(TBMM) kabul edilmesiyle Aksaray Üniversitesi kuruldu.

    Hükümet tarafından sunulan kanun kabuledilmesiyle tarihin üniversiteler şehri Aksaray’ımız bir asra yakın aradansonra yeniden Üniversite şehri oldu.!!!

     MECLİSİN KABUL ETTİĞİ KANUN’U SEZER VETOETTİ

     Bin bir emekle yapılan araştırmalarınardından ülkemizin yüksek öğretim kurumlarına olan ihtiyacının belirlenmesindensonra genel olarak Hükümet, özel olar akta Milli Eğitim Bakanlığı tarafındanyapılan çalışmanın dönemin YÖK’ünün o zamanki anlaşılmaz tüm engellemelerinerağmen önce bakanlıkta olgunlaştırma sağlanarak ortak metin meydana çıkartıldı.

     Ardından ise Hükümet tarafından yapılan rötuşlarlave YÖK nezdinde sürdürülen çoğu meşakatlı çabanın sonunda ortaya çıkan metinkanun tasarısı haline getirildi.

ÜNİVERSİTEMİZİNTEMELİ OLAN YÜKSEK OKULDAN ÜNİVERSİTE KANUNUN ÇIKARTILIŞANA KADAR YAPILANÇALIŞMALARI GAZETECİ-YAZAR ALİ GENÇ ANLATTI!!!

    Üniversitemizin kuruluşu çalışmalarıylailgili olarak Üniversitemizin temeli olan Yüksek Meslek Okulunun kurulmasından,Üniversite Kanunumuzun kabul edilişine ve kanunun kabul edilmesinden sonraAksaray kampusundaki araçların korunmasına kadar tüm gelişmelerin içinde olanGazeteci-Yazar Ali Genç’den bunun nasıl başarıldığını birinci ağızdan anlattı.

ÜNİVERSİTEMİZİNTEMELİNİ EĞİTİMCİ-YAZAR VE İLİMİZİN EFSANE SİYASETÇİSİ ORHAN AYDINA.M.Y.O’LUYLA ATTI!

    Gazeteci-Yazar ve Halkla İlişkiler UzmanıAli Genç ”Bilindiği gibi Selçuklular döneminde başlayan ve Osmanlıİmparatorluğunun ise son dönemine kadar ülkemiz,İslam alemi ve Dünyagenelindeki bir çok ilim,devlet ve siyaset adamları Aksaray Üniversitelerindenmezun olanlardı.!!!

       Osmanlı Devletinin son zamanlarındakiher türlü gerilemeyle birlikte bu oklularımızda kapandı.

     1987 yılında daha sonra milletvekiliolmamasına rağmen Parti il başkanı olarak ilimiz geneline yaptırdığıhizmetleriyle ilimizin efsaneleşen iki elin parmakların geçmeyensiyasetçilerinin arasına giren Eğitimci ve Yazar Orhan Aydın beyinüniversitemizin temeli olan Meslek Yüksek Okulunu açtırmasıyla Aksaray yenidenYüksek örenim verilecek kurumun bir nevi ilkokul’una kavuştu.!!!

      Dönemin Konya Selçuk Üniversitesi TıpFakültesi Genel Sekreteri olan hemşerimiz Orhan Aydın Beyin samimi olduğu Ozamanki Selçuk Üniversitesi Rektörü Profesör Dr. Halil Cin ile olansamimiyetini Aksaray’a Yüksek okul açılmasında kullandı.

      Benimde elimdeki Aksaray’ın o zamanTürkiye’nin 67 olan  vilayetlerinden31’inden hem yüz ölçüm,hemde nüfus yönüyle büyük olduğunu gösterenbelgeminde  artı etkisiyle öğretimeaçılan Yüksek Okul ile Cumhuriyet tarihinde ilk defa orta öğretimin üstündeeğitim veren bir eğitim kurumumuz oldu.

     Bu ilk Meslek Yüksek Okulunun(MYO)açılmasından itibaren Niğde ve Aksaray Milletvekili olarak Meclise gidensiyasetçilerimiz ve devlet adamlarının çabalarıyla 2002’ye kadar Aksaray’dabazı fakülteler ve Yüksek okullar açılarak Üniversite için bir kampusoluşturuldu.

 2002 SEÇİMİNDEN İTİBAREN AKSARAY’IN 4MİLLETVEKİLİ KANUN ÇIKINCAYA KADARKAMPA GİRMİŞ SPORCULAR GİBİ ARALIKSIZ OLARAKÇALIŞTI

     2002 Genel seçimlerinde Ak PartidenAksaray Milletvekili  olarak seçilen AliRıza Alaboyun,Ruhi Açıkgöz,Ramazan Toprak ve Ahmet Yaşar’ın mazbatalarınıaldıkları andan itibaren Aksaray Üniversitesinin kurulması çalışmalarınıbaşlattılar.

     O dönemde Aksaray’a kazandırdıklarıhizmetleriyle ilimizin efsane siyasetçileri arasına giren Vekillerimizin 3 yılboyunca kendi aralarındaki iş birliğiyle.

     Bu samimi iş birliğiyle hükümet nezindekiyek vucut görüşmeleri ve  başta döneminY.Ö.K başkan yardımcılığına getirilen hemşerimiz Profesör Dr. Ethem Tolga olmaküzere perde önü ve arkasındaki bir çok hemşerimizle yapılan iş birliği ile  önce YÖK’ün öne sürdüğü kasıtlı kıstaslar birtaraftan yerine getirilirken,bir taraf tanda bunlar yumuşatılarakAksaray’ında  çıkartılacak yeniÜniversite kurulacak illerin içine alınması sağlandı.

       Daha sonra Meclisteki Milli Eğitim vediğer komisyonlardaki bire,bir çalışmayla kanunun eksiksiz olarak Meclis genelkuruluna gelmesinden sonra görüşmelerin yapıldığı 29 Aralık 2005 günü saat15.00 ile ertesi sabah Saat 06.00 arasında Mecliste aralıksız sürdürdükleriçalışmalarıyla bu kanunun eksiksiz olarak aynen kabul edilmesini sağladılar.

 CUMHURBAŞKANI SEZER TARAFINDAN VETO EDİLENKANUN MECLİSTE DEĞİŞTİRİLMEDEN YENİDEN AYNEN KABUL EDİLDİ

      Dönemin Aksaray Milletvekilleri,AksarayValisi,Sivil Toplum Kuruluşları,Meslek Odaları YÖK Başkan Yardımcısı Profesör Dr.Ethem Tolga nın gönül birliğiyle kurulan İçinde Aksaray Üniversitesin indebulunduğu yeni Üniversiteler kurulmasıyla ilgili kanun imzalaması içinkendisine gönderilen dönemin Cumhurbaşkanı A. Necdet Sezer tarafından halenanlaşılmayan tutumla veto edildi.

     Bu vetodan sonra kanunun Hükümettarafından değiştirilmeden Mecliste yeniden kabul edilmesiyle 17 Mart 2006tarihli 26111 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla 5467 sayılı kanunlakurulan Aksaray Üniversitesine o zamana kadar Niğde Üniversitesine bağlı olanAksaray’daki Yüksek Okullar ve Fakülteler bağlandı.

         Üniversitemizin kurulmasından sonra yeni kurulan Üniversitelere atanacakrektörlerin Hükümet tarafından atanmasının uzun süre engellenmesi ve bu konudayaşanan diğer sıkıntıların giderilmesinden sonra Anayasanın 130. maddesi ve2547 sayılı Yüksek Öğretim kanunun 13. maddesine göre Aksaray Üniversitesininkurucu rektörlüğüne Prof. Dr. Necdet SAĞLAM Rektör olarak atanarak görevinebaşladı (Karar Sayısı 2007/22)

    Her yıl gelişmesine yeni açılan fakülteler,MeslekYüksek Okulları ve diğer birimleriyle ve her yıl artan eğitim kalitesiyle,artanöğrenci sayısıyla Rektör Profesör Mustafa Acar başkanlığındaki çalışkan kurmayheyetiyle devam eden ve bu gelişmeleriyle gıpta edilen üniversitemiz heryönüyle Aksarayımızın mutlu istikbalinin olmaz ise olmazıdır.

      Aksarayımızın mutlu geleceğine yapacağıilmi çalışmalarla ayağı yere basar şekilde sağlayacak yegana kuruluş olanüniversitemizin akla gelecek ilimize sağlayacağı tüm maddi ve manevifaydalarının yanında ilimizin her yönden gelişmesini sağlayacak yatırımlarındaimi olacağını sağlayacak bilimsel desteğiyle daha güzel ve daha ekonomik iledaimi hizmetler olacağından bunu sağlayacak kurum olan ÜniversitemizinAksaray’ımızın hangi yöre ve meslek ile ekonomik durumda olursa olsun tüminsanlarının 7’sinden 77’sine kadar herkes tarafından her yönüyle desteklenmesigerekmektedir.”dedi.(Bilgi, belge ve fotoğraflar Gazeteci-Yazar Ali GençArşivi)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0534 325 83 00