• BIST 2.795,06
 • Altın 1031.291
 • Dolar 17.9587
 • Euro 18.3236
 • İstanbul 28 °C
 • Ankara 25 °C

Süleyman Soylu ASÜ’de Değişen Dünyayı Anlattı

Süleyman Soylu ASÜ’de Değişen Dünyayı Anlattı
Süleyman Soylu ASÜ’de Değişen Dünyayı Anlattı

Süleyman Soylu ASÜ’de Değişen Dünyayı Anlattı

 

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi’ncedüzenlenen ve ‘Eğitim Günleri’ adı verilen konferanslar serisinin 8’incisine AKParti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu konuk oldu. Soylu, kendisini dinlemeyegelen il protokolü ve öğrencilere ‘21’inci Yüzyılda Türkiye ve Dünya Vizyonu’konulu bir konferans verdi. Değişen dünya ve buna bağlı olarak değişenTürkiye’den söz eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu,konjonktürü iyi okumak gerektiğinin altını çizdi.

 

- Konferanslar Serisi Devam Edecek -

 

ASÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. SüleymanYılmaz, konferans öncesinde yaptığı kısa açıklamasında, ‘Eğitim Günleri’ adınıverdikleri konferanslar serisinin süreceğini, Kasım Ayı’nda Star GazetesiYazarı Fadime Özkan, Aralık Ayı’nda ise Diyanet İşleri Başkanlığı StratejiGeliştirme Dairesi’nden Dr. Necdet Subaşı’nın ASÜ’ye geleceğini belirtti.

 

- Önemli Bir Kırılma ve Değişim Süreci Yaşanıyor -

 

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Türkiye’nindışa açılmaya çalıştığı, dünyaya ayak uydurma çabası içerisine girdiği, biryandan kendi içindeki asırlık sorunları çözmeye uğraşırken, bir yandan dabölgedeki ülkelerle, komşularıyla barışmaya ve bir dünya devleti olmayaçalıştığı bir dönemden geçtiğini söyledi. Son derece önemli tespitlerde bulunanRektör Acar, bütün dünyada soğuk savaş dönemi sonrası sancılarının yaşandığınıbelirterek, “Önemli bir kırılma, önemli bir değişim ve dönüşüm süreciyaşanmakta. Çevremizdeki ülkeler ve Ortadoğu, dünyanın en hareketlibölgelerinden bir tanesi. Artık soğuk savaş dönemi bittikten sonra,-küreselleşmenin de etkisiyle- dünyadaki ülkelerin birbirleriyle entegrasyonuhızlandıkça eski kalıplar sorgulanıyor, eski rejimler değişiyor, artıkülkelerin pek çoğu kendilerine ekonomide ve siyasette yeni yollar çizmeyebaşlıyorlar” dedi.

 

- 2023 Vizyonu Çerçevesinde Önemli Adımlar Atılıyor-

 

Türkiye’nin bir yandan kendi tarihsel geçmişineuygun yeni bir misyon benimserken, diğer yandan içerideki sorunları barışçıyollardan çözmeye çalıştığına temas eden Prof. Dr. Mustafa Acar, “Türkiye’nin21’inci yüzyıla damgasını vurabilen bir ülke olması yolunda önemli adımlaratılıyor ve 2023 vizyonu çerçevesinde ortaya büyük hedefler konuluyor. Türkiye,2023 yılında, arzu ediyoruz ki; dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olsun, 2trilyon dolarlık gayri safi milli hâsıla üretsin, kişi başına geliri 25 bindoları aşsın ve yıllık ihracatı 500 milyar dolara ulaşsın. Bu hedeflerkendiliğinden erişilebilir hedefler değil. Bunlar için hem akademisyenlerin,hem siyasetçilerin, hem araştırmacıların, hem sivil toplum kuruluşlarının, hemde iş dünyasının el ele vererek, bir sinerji yaratarak çalışması gerekiyor”dedi.

 

- Dünya Artık Eski Dünya Değil -

 

‘21’inci Yüzyılda Türkiye ve Dünya Vizyonu’ konulukonferansta konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu,konjonktürün ve dünyanın, dünyanın nereye gittiğinin ve nasıl bir süreçiçerisinde olduğunun iyi okunması gerektiğini söyledi. Yeni okumalarıngerekliliğini güncel örneklemelerle izah eden Süleyman Soylu, “Arap Baharı bizeneyi anlatmaya çalıştı? Bunu iyi analiz etmeliyiz. Geniş, büyük ve globaldünyayı, fiber optik kablolarla ulaşılabilir küçük bir köy haline getirenyapının nasıl olduğunu içimizde iyi hissetmeliyiz. Bunun için, dünya siyasasınereye gidiyor? Türkiye siyasası nereye gidiyor? Ortadoğu nerededir? Kafkaslarbize ne anlatıyor? Balkanlarda ve etrafımızdaki coğrafyada bugün neler oluyor?Bunu en iyi şekilde bilmeliyiz” dedi. Bunların eğitimle, esnaflıkla, sporla,sanatla, estetikle ve hayatın her alanıyla ilgili olduğunu kaydeden SüleymanSoylu, “Dünya eski dünya değil. 21’inci yüzyıl öncesi dünyayla 21’inci yüzyılsonrası dünyayı eğer farklılaştırmaz, farklı okumaları ortaya koymazsak büyükyanılgılar içerisinde olabiliriz” diye konuştu.

 

- Soylu, Değişimi Örnekleriyle İzah Etti -

 

Dün belediyelerin kendi alanlarındaki çöplerinbaşka belediyelerin sınırları içerisine dökülmesi için büyük çaba sarfettiğini, bugün ise belediyelerin kendi çöplerinden enerji elde etmeninkavgasını yaptıklarını belirten Soylu, “Ekonomik lobilerde de, toplumların veinsanların taleplerinde de ciddi değişiklikler var” dedi. Süleyman Soylu,değişen dünyayı şu örneklerle anlattı: “Dün, Washington’un arka sokaklarındasiyah ve beyaz çocuklar birbirleriyle oyun oynayamıyorken, siyahlarla beyazlaraynı hayatı ve birlikteliği sürdüremiyorken, bugün iki dönemdir, 15 trilyondolarlık gayri safi hâsılaya ulaşan bir ülkenin Başkanı’nın siyahî olduğunugörmezden gelirsek, yenidünyayı anlamakta zorlanırız. Soğuk savaş öncesi DoğuBerlin’den Batı Berlin’e bakarken, belki rüyalarında bile bunu hissedemeyenAngela Merkel’in, bugün Avrupa’nın en önemli, en güçlü ve en zengin ülkesinin,Birleşmiş Almanya’nın lideri olduğunun ne anlama geldiğini tam anlamıylaokuyamıyorsak, belki büyük bir sıkıntıyı gelecek zamanda yeniden kucağımızdahissedebiliriz demektir. Düne kadar Saddam’ın kimyasal silahlarından birşekilde kaçmak için mağaralara sığınan ve rahmetli Özal’ın verdiği KırmızıPasaportla yurtdışına çıkabilen Talabani’nin, iki dönemdir Irak Cumhurbaşkanıolduğunu okuyamıyorsak, 21’inci yüzyılın farklılığını tam anlamıylahissedemiyoruz demektir. 1997 – 98’de yaptığı konuşma ve okuduğu şiirden dolayıcezaevine giden bir kişinin, 11 yıldır sadece ülkesinin değil, bölgesininkaderini, ortaya koyduğu iradeyle yönlendirdiğini anlayamıyorsak, bu yüzyılıokumakta zorlanıyoruz demektir. Aslında 21’inci yüzyılda ötekilerin, dünyanınher noktasında, dünyanın merkeziyle yeniden bir anlaşma içerisinde olmaya çalıştığınıveya çevrenin kendi içerisinde yepyeni bir merkez oluşturduğunu anlayamıyorsak,21’inci yüzyılı okuyabilme konusunda büyük bir sıkıntıyı kendi içimizdehissediyoruz demektir.”

 

Konferansın ardından, ASÜ Eğitim Fakültesi DekanıProf. Dr. Süleyman Yılmaz’ın moderatörlüğünde sorulara cevap veren SüleymanSoylu, Aksaray’da olmaktan büyük keyif aldığını belirtti. ASÜ Rektörü Prof. Dr.Mustafa Acar, Soylu’ya günün anısına bir plaket takdim etti.

 

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0534 325 83 00