• BIST 4.959,80
 • Altın 1322.334
 • Dolar 20.804
 • Euro 22.5104
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 17 °C

Rektör Acar Akademisyenlerle Asü’nün Son 2,5 Yılını Konuştu

Rektör Acar Akademisyenlerle Asü’nün Son 2,5 Yılını Konuştu
Rektör Acar Akademisyenlerle Asü’nün Son 2,5 Yılını Konuştu

 Rektör Acar, bu kapsamda, Sabire YazıcıFen Edebiyat Fakültesi’ni ziyaret etti ve akademisyenlerle bir araya gelerek,ASÜ’de son 2,5 yıl içinde yaşanan gelişmeleri, akademik ve bilimsel çalışmalarıanlattı; sorun, beklenti ve önerileri dinledi.

 

- 30’un Üzerinde Bölüm ve Program Aktif Hale Geldi-

 

Göreve başlarken “ASÜ büyüsün, girişimci, özgür vedışa açık bir üniversite olsun” dediğini anımsatan ve bu manada önemliçalışmalar yaptıklarını ifade eden Rektör Acar, Aksaray Üniversitesi’nin,Türkiye’nin en hızlı büyüyen üniversitelerinden birisi olduğunu belirtti. 2,5yıl içinde öğrenci sayısının 8 bin 200’den 15 bin 500’e ulaştığını, bunun yüzde90’lık bir artış anlamına geldiğini kaydeden Acar, “Sadece öğrenci sayısıbakımından değil, akademisyen sayısı bakımından da önemli bir artış kaydedilmiştir.Görevi devraldığımızda 180 öğretim üyemiz vardı. Bugün bu sayı 250’yi aştı.30’un üzerinde bölüm ve programı, öğretim üyesi eksiğimizi gidererek aktif halegetirdik. Merkezi Araştırma Laboratuvarımız bina olarak vardı ama içi boştu.Burada aktif bir tek laboratuvar yoktu. Bugün 19 adet aktif laboratuvarımızvar. Laboratuvarı bir bütün olarak ele aldığımızda, sadece Türkiye’de değil,Avrupa’da bile birçok ülkede olmayan imkâna sahibiz. Araştırma, proje ve deneyyapmak isteyen arkadaşların önü sonuna kadar açıktır” dedi.

 

- Ülke Gündemindeki Tartışmalara Aktif DestekVerdik -

 

En önemli değerin özgürlük olduğunu söyleyen ASÜRektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, şöyle devam etti: “Toplumsal olarak çoknetameli sorunlarla uğraşıyoruz; Kürt sorunu, Alevi sorunu, dışa açılma sorunu,AB ile bütünleşme, yargıda reform, iktisadi ve siyasi reformlar… Özgürlün enönemli değer olduğuna inanıyorum. Bir ülkenin önünü açmanın olmazsa olmaz şartıolarak; toplumu içe kapamak yerine dışa açmayı, korumacılık yerine serbestticaret politikaları uygulamayı, kimlik sorunlarını, siyasal sorunları sumenaltı etmek, yeraltına çekilmeye zorlamak, baskı altında yok varsaymak yerinebunları konuşarak, müzakere ederek, basışçı yollardan çözmenin çok daha tercihedeğer olduğuna inanıyorum. Başta çözüm süreci olmak üzere, ülkemizingündemindeki tartışmaların bazılarına -Senato Kararı alıp kurumsallaştırmak dadâhil olmak üzere- üniversite olarak aktif destek verdik. Dünyanın hiçbirmedeni, demokratik ve çoğulcu ülkesinde olmaması gereken bir başörtüsü sorunuvardı. Görevi devraldığımız günden beri ASÜ’de hiçbir öğrencimizin böyle birsorunu olmadı. Hatta hükümet henüz 30 Eylül’deki ‘Demokratikleşme Paketi’kapsamında kamuda başörtüsü yasağını kaldırmadan 1 yıl önce, yani 2012’de bizbu yasağı kaldırmıştık. O tarihten beri hem idari, hem de akademikpersonelimizden başörtüsü takmak isteyenler bunu serbestçe yapabildiler.Demokratikleşme, sivilleşme, özgürleşme ve yasakların kaldırılması anlamındaöncülük ettiğimizi düşünüyorum.”

 

- Üniversiteyi Çok Daha Yukarılara TaşımaGayretindeyiz -

 

ASÜ’nün dışa açık bir üniversite olduğunu ifadeeden ve bu anlamda önemli protokoller imzalandığını belirten Rektör Acar,“İşbirliği yaptığımız yerli ve yabancı sivil toplum kuruluşları ve kamu kuruluşlarıvar. Üniversitemizdeki her bir öğretim üyesinin mutlaka bir yurt dışıtecrübesine sahip olmasına inandığım için, geçtiğimiz yaz çok sayıdaakademisyeni Amerika’ya gönderdik. Arkadaşlarımız orada 3 ay süreyle kaldılar.Hem dillerini geliştirme, hem de akademik manada araştırma yapma şansına sahipoldular. Bunlara devam etmeyi planlıyoruz” dedi. ASÜ’nün hedeflere el birliğiiçinde ilerleyeceğini vurgulayan Acar, sözlerini şöyle tamamladı: “Elbetteinsanlar mükemmel ve kusursuz değildir. Minimal hata yapmaya ve kimseyi bilerekincitmemeye gayret ediyoruz. Görevimize bu anlayışla devam edeceğiz. Sizlerin dedesteği ile bu üniversiteyi bugün bulunduğu yerden daha yukarıya taşımayagayret edeceğiz.”

 

Konuşmanın ardından akademisyenler görüşlerini,beklentilerini ve sorunlarını açıkladı. Toplantının bu kısmında akademikpersonelin özlük hakları, atamalar, ofis ve binaların fiziki durumu, yeniaçılan bölümler gibi hususlar gündeme geldi ve Rektör Acar bu konulara dairsorulan sorulara yanıt verdi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0534 325 83 00