• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 20 °C

KOÇAŞ işverenlere seslendi; “ cezaya Maruz kalmayın”

KOÇAŞ işverenlere seslendi; “ cezaya Maruz kalmayın”
KOÇAŞ işverenlere seslendi; “ cezaya Maruz kalmayın”

01.01.2014 Tarihi itibari ile işsağlığı ve güvenliğinin zorunlu hale gelmesi konusunda açıklama yapan AksarayTicaret ve Sanayi Odası ( ATSO )  BaşkanıAhmet Koçaş, yapmış olduğu açıklama da;01 Ocak 2014 tarihinden iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğersağlık personeli bulundurmayan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alanişyerlerine aylık ve aykırılığın devam ettiği her bir ay için toplam 14.002 TLidari para cezası uygulanacaktır. Bu sebeple iş sağlığı ve güvenliğihizmetlerinin yerine getirilmesi için gerekli maddi destek konusunda devlettarafından yapılan düzenleme ile ilgili On kişiden az çalışanı olan tehlikelive çok tehlikeli sınıfta yer alan özel sektör işyerlerine, iş sağlığı vegüvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için devlet tarafından desteksağlanması yönünde düzenleme yapılmıştır.

Destekten enfazla 9 çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alanişyerlerinin işverenleri faydalanacak olup, alt işverenlerce çalıştırılansigortalılar toplam çalışan sayısına dâhil edilecek ancak çıraklarla meslekieğitim gören stajyer öğrenciler dikkate alınmayacaktır. Hangi işyerlerinin budüzenleme kapsamındaki destekten yararlanacağının tespitinde, SGK tarafındantescil edilmiş işyeri kayıtları esas alınacaktır. Çalışan sayısının on kişidenaz olup olmadığının tespitinde  bazı şartlararanacaktır:

 Aynı işverenin Türkiye genelinde birden fazlatescilli işyerinin bulunması halinde, aynı işveren tarafından 31.5.2006 tarihlive 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncümaddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında Türkiye genelinde tehlikelive çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalıştırılan toplam sigortalısayısı esas alınır.

 İşverenden iş alan alt işverenlerceçalıştırılan sigortalılar toplam çalışan sayısına dahil edilir.

 İşyerinde çeşitli nedenlerle ay içindeçalışması bulunmayan ve ücret ödenmeyen sigortalılar toplam çalışan sayısınadahil edilir.

Her bir aydaSGK’na verilmiş asıl ve ek nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerindekayıtlım sigortalı sayısından, iptal nitelikteki aylık prim ve hizmetbelgelerinde kayıtlı sigortalı sayısı düşülür.

 Ay içinde işe giren veya işten çıkansigortalılar da sigortalı sayısına dâhil edilir.

 5.6.1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki EğitimKanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim görenöğrenciler çalışan sayısının tespitinde dikkate alınmaz.

İş GüvenliğiUzmanı ve İş Yeri Hekimi Hakkında Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alanişyerleri için 1/1/2014 tarihinden itibaren sağlanacak iş sağlığı ve güvenliğihizmet bedelinin sigortalı başına günlük miktarı 16 yaşından büyük sigortalılariçin belirlenen prime esas kazanç alt sınırının günlük tutarının sırasıyla %1,4ve %1,6’sı olacak. Buna göre, 01.01.2014 ile 30.06.2014 tarihleri arasında1.071,00 TL olan asgari ücret üzerinden hesaplama yapıldığında Tehlikeliİşyerleri İçin Aylık Destek İşçi Başına 15,00 TL olacaktır. SGK’na yasal süresiiçerisinde ödenmemiş prim ve prime ilişkin borcun bulunması halinde, destektutarları bu borca mahsup edilecektir. Kapsama giren işverenlerce destektenyararlanılabilmesi için aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içindeSGK’na verilmesi şarttır.

 Sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilenişverenler, tespitin yapıldığı ayı takip eden aydan başlanılarak sağlanandestekten üç yıl süreyle faydalanamayacak ve kayıt dışı çalışanın işe başladığıaydan itibaren yapılan ödemeler SGK tarafından yasal faizi ile birlikte geri alınacaktır.Özellikle küçük işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerini yerinegetirebilmesi için bu yönde bir destek sağlanması yoluna gidilmiştir. Destektenyararlanacak işyerlerinin tespitinde, SGK tarafından tescil edilmiş işyerikayıtları esas alınacaktır.

İşyerinin,İSG-KATİP’e kayıtlı onaylanmış ve devam eden iş sağlığı ve güvenliğihizmetlerinin verilmesine ilişkin, hizmet sunucusu ile yapılmış birsözleşmesinin olması şarttır.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMET BEDELLERİNİN TESPİTİ

Ondan az çalışanıbulunan işverenlere sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelleriişyerinin tehlike sınıfı ve Kuruma bildirilen sigortalı sayısı ilesigortalıların çalıştıkları gün sayısı esas alınarak her bir işyeri için ayrıayrı tespit edilecektir. Aşağıdaki tabloda 01.01.2014 ile 30.06.2014 dönemiasgari ücreti üzerinden (1.071,00 TL) hesaplama yapılmıştır.

01.01.2014 ile30.06.2014 dönemi asgari ücreti üzerinden (1.071,00 TL) hesaplama yapılmıştır.Bu tutarlar her işçinin 30 gün çalıştığı dikkate alınarak hesaplanmıştır.

BAŞVURU VE DESTEĞİN ÖDENME ŞEKLİ

İş Sağlığı veGüvenliği Genel Müdürlüğü sözleşme yapan ve ödeme kapsamında olan işyerlerinintespit edilmesini sağlamak amacıyla Kuruma İSG-KATİP’e erişim yetkisisağlayacaktır. SGK, kapsama giren işverenlere sağlanan hizmetin bedelini, üçeraylık dönemler halinde hesaplayacak ve dönem sonundaki tutarları takip edenikinci ayın sonunda işverene ödeyecektir. SGK’na yasal süresi içerisindeödenmemiş prim ve prime ilişkin borcun bulunması halinde, destek tutarları buborca mahsup edilecektir. İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimi HakkındaKapsama giren işverenlerce destekten yararlanılabilmesi için aylık prim vehizmet belgelerinin yasal süresi içinde Kuruma verilmesi şarttır.

DESTEK HİZMETİNİN ALINACAĞI KİŞİ, KURUM VEYA KURULUŞLAR

Bu kapsamdakidestekten faydalanacak işyerleri, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili destekhizmetlerini 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanan İşSağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca Ortak sağlık ve GüvenlikBirimi yetki belgesi olan hizmet sunucularından aldıklarında bu destektenyararlanabileceklerdir.

TEHLİKE SINIFININ BELİRLENMESİ

İşyeri tehlikesınıfının belirlenmesinde 29 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete ’de yayınlanan “İŞSAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİKYAPILMASINA DAİR TEBLİĞ” esas alınmalıdır” Dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0534 325 83 00