• BIST 10471.32
 • Altın 2446.901
 • Dolar 32.7888
 • Euro 35.2074
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C

Fatura ve Diğer Belgelerde Ticaret Sicil Numarası Yazılma Zorunluluğu 01/01/2014’de Başlayacak

Fatura ve Diğer Belgelerde Ticaret Sicil Numarası Yazılma Zorunluluğu 01/01/2014’de Başlayacak
Fatura ve Diğer Belgelerde Ticaret Sicil Numarası Yazılma Zorunluluğu 01/01/2014’de Başlayacak

Aksaray Mali Müşavirler Odası Başkanı Bünyamin Köse yayınladığı basın bildirisinde şunlara yer verdi.6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile 01 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere ticari belgelerde bir takım değişiklikler yapılmıştır.               

TTK’nin 39 uncu maddesinin ikinci fıkrasında,

 Tescil edilen ticaret unvanı, ticari işletmenin görülebilecek bir yerine okunaklı bir şekilde yazılır. Tacirin işletmesiyle ilgili olarak düzenlediği ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde tacirin sicil numarası, ticaret unvanı, işletmesinin merkezi ile tacir internet sitesi oluşturma yükümlülüğüne tabi ise tescil edilen internet sitesinin adresi de gösterilir.

Tüm bu bilgiler şirketin internet sitesinde de yayımlanır. Bu sitede ayrıca, anonim şirketlerde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı, limited şirketlerde müdürlerin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde yöneticilerin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı yayımlanır.” hükmü yer almaktadır 

Diğer taraftan aynı Kanunun 1534 üncü maddesinin beşinci fıkrasında ise yukarıda değinilen düzenlemenin 01 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilmiştir.

Yukarıdaki madde metnine göre fatura ve benzeri belgelerde VUK’a göre zorunlu bilgilere ek olarak;

1)-İnternet Sitesi Kurma Mecburiyetinde OLMAYANLARIN Fatura ve Fatura Yerine Geçen Belgelerinde Gösterilmesi Gereken Bilgiler:

* Ticaret Sicil Numarası,

* Ticaret Unvanı,

* İşletmenin Merkez Adresi.

 2)-İnternet Sitesi Kurma Mecburiyetinde OLANLARIN Fatura ve Fatura Yerine Geçen Belgelerinde Gösterilmesi Gereken Bilgiler : (Bağımsız Denetime Tabi Olanlar İnternet Sitesi Kurmak Zorundadır.)

* Ticaret Sicil Numarası,

* Ticaret Unvanı,

* İşletmenin Merkez Adresi,

* Tescil Edilmiş İnternet Sitesi Adresi.

 

3)-İnternet Sitesi Kurmak Zorunda Olanlar İçin İnternet Sitesinde Yayınlanması Gereken Bilgiler:

Ø Ticaret Sicil Numarası,

Ø Ticaret Unvanı,

Ø İşletmenin Merkez Adresi,

Ø Tescil Edilmiş İnternet Sitesi Adresi.

Ø ANONİM ŞİRKETLERDE (Yönetim kurulu başkan ve üyelerinin adları ve soyadları, taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı),

Ø LİMİTED ŞİRKETLERDE (Müdürlerin adları ve soyadları, taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı)

Ø ESHAMLI KOMANDİT ŞİRKETLERDE (Yöneticilerin adları ve soyadları, taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı)

 

Tacirler tarafından düzenlenen faturaların, perakende satış vesikalarının (perakende satış fişleri, makineli kasaların kayıt ruloları, giriş ve yolcu taşıma biletleri), gider pusulalarının, müstahsil makbuzların, ücret bordroları, banka dekontları, tahsilat veya tediye makbuzlarında da yukarıdaki bilgiler yer alacaktır.

01 Ocak 2014 tarihi öncesinde bastırılan belgelerin bu tarih sonrasında da kullanılması halinde, bu belgelerde anılan bilgilerin gösterilmesi, bilgileri içerecek şekilde hazırlanan kaşelerin bu belgelere vurulması veya basılı sticker yapıştırılması suretiyle sağlanabilir.

Yazar kasalardan alınan perakende satış fişlerinde madde kapsamındaki bilgilere yer verilmesini teminen gerekli program değişikliklerini yaptırmaları gerekir, program değişikliğine gidilinceye kadar bilgileri içerecek kaşeyi fişlerin önüne veya arkasına vurabilirler.

 

Serbest Meslek Erbapları tacir olmadıkları için düzenledikleri Serbest Meslek Makbuzlarında TTK 39/2. madde hükmü uygulanmaz. VUK hükümleri uygulanmasına devam olunur.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0534 325 83 00