• BIST 5.104,14
 • Altın 1328.391
 • Dolar 20.8786
 • Euro 22.535
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 22 °C

Eğitimde İşbirliği Protokolünün İkinci Toplantısı Gerçekleşti

Eğitimde İşbirliği Protokolünün İkinci Toplantısı Gerçekleşti
Eğitimde İşbirliği Protokolünün İkinci Toplantısı Gerçekleşti

RektörYardımcısı Prof. Dr. Yusuf Şahin’in yönettiği toplantıya Eğitim Fakültesi DekanıProf. Dr. Süleyman Yılmaz, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Oğuz Keleş, Milli EğitimMüdür Vekili Atik Yıldız, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Sosyoloji BölümBaşkanı Doç. Dr. Ural Manço, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. TuncayTunç, Milli Eğitim Ar-Ge Müdürü İbrahim Pişkin, Rehberlik Araştırma MerkeziMüdür Vekili Havva Tosun, Milli Eğitim Denetleme Kurulu Vekili Metin Yaşkileli,Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kamil Yıldırım ve İlköğretim BölümBaşkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ayhan Erciyes katıldı.

- Engelli Öğrencilere Yönelik ProjelerHazırlanıyor -

RektörYardımcısı Prof. Dr. Yusuf Şahin, üniversite olarak engelli öğrencilere dönükyapılan çalışmaların devam ettiğini, bu amaçla bir yönergenin hazırlandığını,mevcut binaların fiziki yapılarını engelli ulaşımına uygun hale getirmek içinprojeler ürettiklerini ve engellilere dönük sınav sistemi üzerinde çalıştıklarınıdile getirdi. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Yılmaz ise Aksaray’dakikamu ve sivil eğitim birimleriyle ortak çalışmaların devam ettiğini, SODESkapsamında pek çok projeye destek verdiklerini, bahar döneminde üniversite vemilli eğitim öğrencilerinin birlikte sunacağı ‘Geleneksel Bilim, Sanat veKültür Şenliği’ için yazışmaların başladığını belirtti. Üniversite bünyesindeAile Araştırma Merkezi ve Çocuk Araştırma Merkezi’nin de eğitime destekverebileceğini belirten Yılmaz, önümüzdeki dönemler için Milli Eğitim bünyesindekiöğrencilere dönük ‘Değerler Eğitimi’ projesinin hazırlandığını söyledi.

- Okullarda Hijyen ve ObeziteEğitimleri Veriliyor -

HalkSağlığı Müdürü Dr. Oğuz Keleş, okullarda öğrencilere sağlık, hijyen, obezite,sigaranın zararları hususunda eğitimler verildiğini, üniversite bünyesindeilkyardım eğitiminin verildiğini ve program yapılması durumunda ilkyardımeğitiminin Milli Eğitim okullarında da verilebileceğini söyledi. Milli EğitimMüdür Vekili Atik Yıldız da, Aksaray’da başarı düzeyinin artırılması hususundafarklı alanlarda işbirliğine gidilebileceğini söyledi. Milli Eğitim Ar-GeMüdürü İbrahim Pişkin, öğretmenlere ders sunum teknikleri hususunda EğitimBilimleri Bölümü’nün teknik destek vermesini, zümre toplantılarına farklıalandaki öğretim üyelerinin rehberlik etmelerinin faydalı olacağını dilegetirdi ve okullardaki imkânlar açısından dezavantajlı öğrencilere Eğitim Fakültesiöğrencilerinin kurs vermesini, koçluk yapmasını talep etti.  EğitimBilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kamil Yıldırım, bir yıldır Milli Eğitim’deuygulanan ‘Öğretimin Kalitesini Artırma Projesinin’ güzel gittiğini, bu anlamdaşimdilik pilot uygulama halinde olan öğretim tekniklerinin yaygınlaştırmayıöngördüklerini belirtti. 

- Kamuya ve STK’lara Akademik DesteğeHazırız -

SosyalBilimler Enstitüsü Müdürü ve Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ural Manço,sosyal ve demografik yapıyı ilgilendiren konularda, kamuya ve sivil toplumkuruluşlarına gerekli akademik desteğe hazır olduklarınıbelirtti. Rehberlik Araştırma Merkezi Müdür Vekili Havva Tosun, üstün zekâlıve dezavantajlı öğrencilere dönük Aksaray Üniversitesi’ndeki Çocuk AraştırmaMerkezi (Çocuk Üniversitesi) ile ortak çalışmalar yapılabileceğinisöyledi. Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Tuncay Tunç, Aksaray’daöğrencilerin bilimsel çalışmalara özendirilmesi için TÜBİTAK destekli bir BilimMerkezi kurulması gerektiğini söyledi. İlköğretim Bölüm Başkan YardımcısıYrd. Doç. Dr. Ayhan Erciyes ise Eğitim Fakültelerinin müfredatında olan ‘ToplumaHizmet Uygulamaları Dersi’ çerçevesinde Milli Eğitimle ilgili orijinaluygulamalar yapılabileceğini söyledi. Bu anlamda, kitap bağışı kampanyası vekütüphane oluşturulması, okullara araç gereç desteği, öğrencilere kırtasiye vegiyim yardımı kampanyası ve çeşitli kursların yapıldığı dile getirildi.

Toplantısonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Şahin, ilgili birim temsilcilerinekatılımlarından dolayı teşekkür etti.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0534 325 83 00