• BIST 3.146,89
 • Altın 990.947
 • Dolar 18.508
 • Euro 18.1768
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 13 °C

E.90’a en az birer yeni şerit ilave edilmesi sağlanmalı”!!!

E.90’a en az birer yeni şerit ilave edilmesi sağlanmalı”!!!
E.90’a en az birer yeni şerit ilave edilmesi sağlanmalı”!!!
AliGenç’in Özel Haberi

======================

 

     Ankara-Adana otobanın bitmek üzereolduğunu belirten Aksaray Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı DoğanCeylan oto banın açılmasından sonra Aksaray’ın can damarı olan E.90 karayolununcazibesini tamamen yitirmemesi için mutlaka zaman geçirilmeden tedbir alınmasını,  bunun için ise Aksaray-Adana ve AksarayAnkara karayoluna ilk etapta birer yeni şeridin ilave edilmesinin şart olduğunusöyledi.

     Sitemizin Yazarı ve Muhabiri Gazeteci-YazarAli Genç’e Duble yola şerit ilavesi konusunda açıklamalarda bulunan BaşkanCeylan ”Yapılan araştırmalarda tarih boyunca eski dünyanın en önemlikavşaklarında bulunan Aksaray’ımız coğrafi konumuyla yeryüzünün merkezikonumundaydı.!

     Tarihçilerin verdikleri bilgiye göreSelçuklunun başkentiyken 20-30 bin hane yani 150 ila 200 bin nüfusu olanAksaray tren hatlarının da dışında kalınca düştüğü körfez konumundan dolayıcazibesini kaybettiğinden nüfusu 200 Binlerden 3500’e kadar gerilemiş.(*)

      OTOBANLA TARİH TEKERRÜR ETMESİN!!!

      Demir yollarının ve motorlu kara taşıtlarınınyaygınlaşmasına bağlı olarak deve ve diğer yük hayvanlarıyla yapılantaşımacılığında bitmesiyle merkezi özelliğini kaybeden Aksaray’ın yenidenmerkezi konuma gelmesi ancak yeni kara yollarının hizmete açılmasından sonramümkün olmuştur.

      Bilindiği gibi Türkiye sathının SultanAbdul Hamit’ten sonra merhum Başbakan Adnan Menderes hükümetleri tarafından karayolları ağıyla ördürülmesiyle E.90 kara yolunun ve Antalya-Samsun yolununkavşağı durumuna gelmemizin yanında gurbetçilerimiz inde katkılarıyla tam olmasada çeyrek asırlık bir zaman içinde yeniden eski konumumuza yaklaştık.

     Demir Yolları talihsizliğinde olduğu gibibaypas edildiğimiz ve inşaatı hızla devam eden Ankara-Adana otobanının hizmeteaçılmasıyla, sürücüler tarafından normal yollara göre daha güvenli olan otobantercih edileceğinden yine körfez konumuna düşeceğiz.!!!

    Otoban’ın hizmete açılmasına kadar bizikörfez konumundan kurtaracak veya otobanın etkisini asgariye indirecektedbirler alınmaz ise korkarım ki tarih yeniden tekerrür edecek.!!!

TARİHİNTEKERRÜRÜ E.90 KARA YOLUNUN GEÇTİĞİ YERLERLE, MÜCAVİR ALANLARINDA YETERLİ SAYI,GENİŞLİK VE YÜKSEKLİKTE ALT GEÇİTLERİDE OLAN EN AZ BİR ŞERİTLER İLAVEEDİLMESİYLE ÖNLENEBİLİR

   Aksaray’ın ve Ankara ile Adana arasındakiyerleşim yerlerinin otobanın etkisinden en az şekilde zarar görmesinin çaresiE.90’ın kestirme avantajının da yeni avantajlarla arttırılmasıyla mümkündür.

     Bunun için ilimiz Milletvekilleri veValilik  E 90 kenarında olan Konya’nınKulu ve Cihanbeyli ile Ereğli ilçeleri,Ankara’nın Şerefli Koçhisar,Evrenilçeleriyle Niğde’nin Ulukışla ilçesinin yetkilileri ve bu ilçelerin bağlıolduğu illerin Valileri ve Milletvekilleriyle işbirliği yapmalı.

     Bu iş birliğiyle E.90 Duble yoluna ilk etaptabirer yeni şeridin ilave edilmesi ve bu yeni şeritler yapılırken yolun geçtiğitüm yerleşim birimlerinin içine ve mücavir alanlarına yolda seyreden trafiğinkesilmesini önleyerek seyir güvenliğinin arttırılması gerekir.

     Bunun için ise tüm yerleşim yerleri ilemücavir alanlarında yolun altından yeterli sayıda insan,hayvan ve  akla gelebilecek tüm yükleringeçirilebileceği genişlik ve yükseklikte tüm hava şartlarında ulaşımı kesintisiz sağlayacak alt geçitleryapılmalı.

     Bu yapılabilirse yola insanlar, hayvanlarile yükleri taşıyanlarla traktörlerde çıkmayacağından seyirde kesintisiz olaraksağlanabileceğinden sürücüler tarafından tercih oranı arttırılır.

 İLERİDE İSE YENİ BİRER ŞERİT’İNDE İLAVESİYLEE.90’IN ETRAFININ ÇİTLERLE ÇEVRİLMESİ SAĞLANARAK OTO BAN KONUMUNA GETİRİLEBİLİR

    Yeterli genişlik, yükseklik ve sayıda altgeçitlerle donatılan ilave edilecek şeritle 3’lü gidiş ve 3’lü geliş şeridinekavuşturulan yolda ileride de yeni birer şeridin ilavesiyle  genişlik olarak otoban seviyesine çıkartılmışolur.

      Birde bu yolun etrafının çitlerleçevrilmesi sağlanırsa yol otoban standardına çıkacağından Aksaray ve E.90’ınetrafındaki diğer yerleşim yerlerininde mevcut durumlarını kaybetmemesisağlanır.

     Aksaray’ın bir daha asla  hak etmediği kap kara günlerine tekrar dönmemesiiçin Milletvekillerimize ve Valimize gereğinin yapılmasını ileteceğiz.

     Ayrıca da bu hizmetin gerçekleşmesi içinilimizdeki tüm Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla yapacağımız işbirliğiyle konuyu Hükümet nezdindede sonuca ulaşıncaya kadar takipedeceğiz.”dedi.(Fotoğraf ve Haber Ali Genç)

 

(*)13Ekim 1920’de Atatürk’ün verdiği teklifle Aksaray’ın il olmasını sağlayan 40Numaralı kanun Büyük Millet Meclisinde(BMM) görüşüldüğü gün  dönemin Kütahya Milletvekili Besim Atalay’ınMeclis tutanaklarında bulunan konuyla ilgili konuşmasında belirtiliyor.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0534 325 83 00