• BIST 5.388,80
 • Altın 1394.835
 • Dolar 22.0863
 • Euro 23.7421
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 13 °C

Başkan Nevzat Palta “ Tarih ve kültür adası bu bölgeyi ayağa kaldıracağız”

Başkan Nevzat Palta “ Tarih ve kültür adası bu bölgeyi ayağa kaldıracağız”
Başkan Nevzat Palta “ Tarih ve kültür adası bu bölgeyi ayağa kaldıracağız”

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Paltatarafından restore ettirilen tarihi Aksaray evleri düzenlenen törenle hizmeteaçıldı.

Tarihi evlerin açılış törenine AksarayMilletvekilleri Ali Rıza Alaboyun, İlknur İnceöz, Belediye Başkanı NevzatPalta, eski Milletvekili Ahmet Yaşar, Ak Parti İl Başkanı M.Fatih Yıldırıcı,İlçe Başkanı Haluk Şahin Yazgı belediye meclis üyeleri, daire müdürleri,evlerin eski sahipleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış törenin de konuşan Başkan NevzatPalta , Azmi milli, Zinciriye Medresesi, Tarihi paşa hamamı, tarihiköprüler  ve tarihi evlerin bulunduğutarih adasını ayağa kaldıracaklarını ifade ederek şunları söyledi

“Aksaray belediyemizin tarafındanrestorasyon yapılan bu güzel konakların inşallah açılışını yapacağız. Bukonakları sosyal kültürel anlamda kullanacağız. Yan taraftaki konağı söz verdikhanım kardeşlerimize yönelik faaliyetler yapacak. Diğer konağımızda daha genelanlamda sosyal kültürel kurslar buna benzer faaliyetlerde değerlendirmişolacağız.

Burası KDV dâhil bir milyon 304 bin lirayamal oldu. Restarosyon işi maliyetli bir iş. Buradaki amacımız ranttır kardırböyle bir şey değil, terk edilmiş kendi haline bırakılmış tarihi eserlerimideğerlerimizi gün yüzüne çıkarmak gibi bir derdimiz var. İnşallah güzelhizmetlere vesile olur. Bu eserler bizim tapularımız bizi biz yapan değerlerbunlar, eğer Aksaray’dan Zinciriye medresesini azmi milliyi paşa hamamınıtarihi köprüleri, konakları somuncu babanın türbesini şöyle buna benzer çekinalın geriye hiçbir şey kalmaz sonuçta baktığın zaman 4 tane bina, o binalarınherkes daha iyisini yapıyor modern binaların işte bizi biz yapan şehre kimlikkatan işte bu bizim ecdat yadigârı eserlerimiz. Bunları biz koruyacağızkorumakla beraber bizden sonraki nesillere de hatırlatmış olacağız,

 İştebugün tarihi köprülerimizin restorasyonları bitti. 3 tane tarihi köprü, bunlar800 yıllık eserler, yani o dünya durdukça biz ve bizden sonra gelen nesillerdebenim bir ecdadım varmış Selçuklu varmış ve bunlar bu eseri yapmış, şu anda 2tanesi de araç trafiğine açıldı. Bunu hayal bile etmek bir mühendis olaraksöylüyorum çok zor, bakın şöyle yeni binalar 30 40 yıl odlumu boynunu bükmeyebaşlıyor, ama 800 yıllık eseri hangi teknoloji hangi mantıkla hangi şeyle ve şuanda bile biz restorasyonla bunların kullanımını sağlamış oluyoruz.

Bizim hedefimizdeşu, Burası bir kültür adası, şöyle baktığımızda, Zinciriye medresesi Selçuklu,uzun yıllar boyunca zembilli Ali efendiler molla fenariler gibi insanlarınyetiştiği bir medrese yani üniversite, Cemalattini Aksarayi gibi hem tıpilminde hem de İslami ilimlerde zirve olmuş isimlerin öğretim görevliliğiyaptığı bir mekan, bir çok Osmanlıya yön vermiş hesap edin, işte bu eser,baktığınız aman bir tarafta Selçuklu işte köprülerimiz Selçuklu, bir taraftaazmi millimiz cumhuriyet dönemi 1924 ler 25 ler, 20 dev kurulması için Atatürktarafından talimat verilmiş 24 -25 te üretime başlamış bir eser cumhuriyet.Burası da 1905 ler 6 lar, o civarda buda Osmanlı, şu bulunduğumuz kültür adası3 tane medeniyeti içinde barındıran bir ada. Selçuklu Osmanlı ve cumhuriyet,inşallah bu bölgeyi ayağa kaldıracağız, dediğim gibi Zinciriye medresesi azmimilis konakları hamamları ve köprüleriyle yine cumhuriyet dönemidiyebileceğimiz kültür evi eski kaymakam evi, biraz daha ileri gittiğimiz zamannakkaş köprüsü biraz daha ileri gittiğimizde hashas köprüsü baş köprünün olduğuyerde yine oraya baktığımızda eserlerimiz var. , benden en fazla teşekkürütarihi değerlere verdiği anlam nedeniyle mimarlar odasına teşekkür ediyorum.Diğer odalarla birlikte öncülük yapsınlar bu eserlerimizi ayağa kaldıralım.Bizi biz yapan değerler bu. Belediye olarak şehircilik anlamında çok şeyyapıyoruz ama bütün bunlarla beraber kültürel varlıklarımızı değerlerimizdeayağa kaldırıyoruz. Yine bununla beraber onun üzerinde türbelerimiz var, babadediğimiz Hamza baba ve diğerleri hiç sessiz sedasız onarımını yaptık. Devamınıda yapacağız. Bir şehre kimlik böyle kazandırılır. Yine aynı zamandabaşbakanımızın da dediği gibi kimlikli şehirler erdemli şehirler oluşturundiyor. Bütün bunları birleştirdiğimiz zaman göreceksiniz ki güzel bir şehir vebu şehirde tarihiyle tarihi değerleriyle sosyal faaliyetleriyle çevresiyleortaya çıkan güzel bir şehir ve bu şehirde yaşayan insanların mutlu olduğu evetben bu şehirde yaşıyorum ama mutluyum diyebilecekleri bir şehri ancak böyleoluştururuz diyorum. Burası her türlü sosyal faaliyetlerin ama buranın ruhunauygun faaliyetlerin yapılacağı yer olacak. Azmi Milliyi bu yıl bitiriyoruz. Buyılın sonunda bilim ve sanayi müzesi olacak, ikinci ihalesini de yapacağızhemen o yan tarafında 300 küsur araçlık iki kat otopark onunda ihalesiniyapacağı. Hatta bir ara benimle ropörtaj yaptılar başkanım burada harika filmçevrilir diye. Buradan da bütün dostlara sinemacılara yapımcılara sesleniyoruz,işte buyurun mekânlar üç medeniyeti bir arada bulunduran tarihi bir doku.Buyursunlar film çeksinler. Dizi çeksinler. Hepinize buraya kadar geldiğinizdendolayı teşekkür ediyorum

 

Milletvekili İlknur İnceöz’de yaptığıkonuşmada şunları söyledi “5-10 yıl önce Mardin’e gittiğimizde, Mardin’in oeski tarihi evlerinin tamir edilerek tadilat edilerek. Kültür evlerinedönüştüğünü tanıklık ettik. Bizim Aksaray’da ki konaklarımızın eski hallerinigördüğümde içim cız diyordu. Niye bu konaklar yapılmasın niye bu konaklar bizimkülttür ve turizmimize katkı sunacak şekilde kazandırılmasın diye, bu açıdanteşekkür ediyorum. Bu konaklar bu havzayı kültür havzası haline getirecek birçalışma olmuş. Bu açıdan da teşekkür ediyorum hanımların işletmesi bizim açımızdanönemli. Özellikle hepimiz Aksaray yemeklerini yöresel yemeklerini neredeyiyeceğiz diye düşünüyoruz. İşte bu tarihi konaklarda Aksaray yemeklerinintatlılarının ön plana çıkacak şekilde işletileceği bir alan olacak.

 Bizim on bin yıllık kadim bir tarihimiz varAksaray olarak. Bugün bu Zinciriye medresesinin etrafını Tıraşlanmış olmasıylaberaber bu konakların işlevsel hale gelmesi, azmi milli, ben bu alanın birkültür platosu olacak şekilde, turizmimize katkı sunacağını düşünüyorum.Hepinizde biliyorsunuz Aksaray’ımız tarım şehri, tarım şehri olmasıyla beraberbir üniversite şehri, bir üniversite şehri olması yanında aldığı yatırımlarlaberaber orta Anadolu’nun ortasında sanayide de çok ciddi anlamda kazanımlarıolan bir şehir, ama hepinizin içinden Nevşehirle hep mukayese dilerek kültür veturizm alnında da yatırımlar beklediğini biliyoruz. O alanda da işte bu yapılançalışmalarla otellerle ve burada üretilecek el ürünleriyle yeme içmealanlarıyla beraber işte bunun altyapı temellerini de biz oluşturuyoruz. Bununiçinde teşekkür ediyorum. Bunlar çok önemli. Aksaray’ımızın önü açık. Bizlersiyasiler olarak milletvekilleri olarak, yerelde belediye başkanlarımız iştesivil toplum örgütlerimiz hakikaten ne istediğimiz biliyoruz. Bunun içinde hepbirlikte çalışacağız, Aksaray’dan da çok işler çıkacak. Bu bakımdan ben önemlikazanım olduğunu düşündüğüm bu konaklarımızın açılışında emeği geçen tümkardeşlerime teşekkür ediyorum. İnşallah kültür noktasında çok güzel hizmetlersunacağına inanıyorum. Ayrıca sahiplerine de yürekten teşekkür diyorum. Kimbilir bu konaklarda neler yaşanmıştır, bunların tekrar gün ışığına çıkmasıhatıratlarının yaşıyor olması konusundaki fedakârlıkları ayrıca teşekkürediyorum. Hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından AksarayMilletvekilleri Ali Rıza Alaboyun, İlknur İnceöz, Belediye Başkanı Nevzat Palta,eski Milletvekili Ahmet Yaşar, Ak Parti İl Başkanı M.Fatih Yıldırıcı, İlçeBaşkanı Haluk Şahin Yazgı ve evlerin eski sahipleri kurdeleyi birlikte keserekhizmete açtılar.

Protokol üyeleri ve davetliler açılışsonrası konakların içini gezdiler. İlk kez görenler hayranlıklarını ifadeederek bu eserleri Aksaray’a kazandıran Başkan Nevzat Palta’ya teşekkürettiler.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0534 325 83 00