• BIST 5.104,14
 • Altın 1328.391
 • Dolar 20.8786
 • Euro 22.535
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 22 °C

Başkan Nevzat Palta “300 milyon dolarlık yatırım Aksaray için kaymaklı kadayıf oldu”

Başkan Nevzat Palta “300 milyon dolarlık yatırım Aksaray için kaymaklı kadayıf oldu”
Başkan Nevzat Palta “300 milyon dolarlık yatırım Aksaray için kaymaklı kadayıf oldu”

Sabancı Hoding ve Japon firmasının ortak olduğu Brisa Latikfabrikası Aksaray’a 300 milyon dolarlık yapıyor.

Aksaray’a kurulacak fabrikada yılda4,2 milyon adet binek ve hafif ticari araç lastiği üretilecek. ssssss

Vali Altınok, Aksaray Milletvekilleri Ali Rıza Alaboyun, Ruhi Açıkgöz,İlknur İnceöz, Belediye Başkanı Nevzat Palta, Organize Sanayi Bölgesi YönetimKurulu Üyeleri İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, Ticaret veSanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş, OSB Bölge Müdürü İsmet Çağlar,  AK PartiAksaray İl Başkanı Fatih Yıldırıcı, Merkez İlçe Başkanı Haluk Şahin Yazgı ilebirlikte Valilik Toplantı Salonunda basın toplantısı düzenledi.

_____Yatırım görüşmeleri tamamlanan veTürk-Japon ortaklığında Aksaray’a yapılacak yatırım hakkında açıklamalardabulunan Vali Selami Altınok, Sabancı Holding ile Japon ortaklığında uzun birsüredir devam eden lastik üretimi ile alakalı ilgili firmaların yatırımkararlarını kesinleştirdiklerini söyledi.

_____300 milyon dolarlık yatırımın Aksaray’ınsanayi gelişiminin ivme kazanmasında ve daha üst noktalara çıkmasında çok büyükbir değer atfedeceğini belirten Vali Altınok, ‘Aksaray da sanayi kültürügeçmişten beri var. Hükümetimizin bakışında da bu var. Aksaray’ın önümüzdekiyıllarda Anadolu’daki muhtelif sanayi kentlerini örnek alarak yeni bir sanayikenti olacağı imajı bütün Türkiye de var. Aksaray 5084 ten sonra bir ivmekazanmıştı sanayi yatırımları son yatırımla bunu taçlandıracağız.’dedi.

Yapılacak yatırımla farklı yan sektörlerinde Aksaray hızlı bir şekildeakmasına sebebiyet vereceğini ifade eden Vali Altınok konuşmasında, ‘Türkiye deyerli ve yabancı yatırımcılara aynı çağrıyı tekrar yapıyoruz. Aksaray dayatırım yapan kazanıyor, Aksaray’ın önü çok açık, Aksaray ulaşım imkânlarıTürkiye’nin merkezinde bulunması sebebiyle herkesin gözbebeği bir şehirdir.Yatırım kararı alan firmalarımızı tebrik ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum.Bu yatırımlar için çok büyük katkı ve gayretler gösteren Milletvekillerimize veOSB yönetim kurulumuza teşekkür ediyorum’ dedi.

_____Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun dayaptığı açıklamada yapılacak yatırımın 300 milyon dolarlık tek kalemde Türkiyeye gelen doğrudan yabancı sermayeli yatırım özelliğinde olduğunu söyledi.

_____Aksaray’ın büyük bir yatırımcı eldeettiğini belirten Alaboyun, ‘Mercedes, Sütaş, Colins, Balküpü ve onun yanındaBridgestone ile Aksaray’da insanların üretim ve davranış kültürlerine katkısağlayabileceği ekmek kazanabileceği kendisine gelecek ve ufukhazırlayabilecektir. Bu yatırımlarımız ülkemizde insanları geliştirmeyeçalıştığımız eğitmeye çalıştığımız bir davranış ve üretim kültürü getirecekler.Mercedes bunu sağladı. Mercedes’ten emekli olan kişiler küçük sanayi sitesindeçeşitli üretimler yapabiliyorlar. Davranış ve üretim kültürü gelişti. Bu çokönemli Bridgestone nin sadece buraya gelip binin üzerinde sağlayacağı istihdamkadar bu kültür çok önemli’ dedi.

_____Aksaray Milletvekillerinden Ruhi Açıkgözise Türkiye son yıllarda istikrar içerisinde kalkınmaya devam ettiğini söyledi.

_____Aksaray’ın coğrafi olarak Türkiye’ninmerkezinde olduğunu, bu genel trendin genel eğilimin dışında Aksaray’ın bumerkez olma özelliği ile daha fazlı yatırımcıyı cezp ettiğini belirten Açıkgöz,‘’Yatırımcılar hem yönetimin sayesinde hem de Aksaray’ın konumunun uygun olmasıhasebiyle Aksaray’da yatırım yapmaya karar veriyorlar. Aksaray 5084 sayılıkanunla ciddi yatırımlar aldı. Bu ivmenin devam etmesi lazım. Hiçbir şeykendiliğinden olmuyor, takip etmeniz gerekiyor. Arkasını kovalamanız gerekiyor.Bu ne son ne ilk, bu devam edecek Aksaray’ın bu gelişmesine paralel bir yatırımsanayi kültürü üretim kültürü oluşuyor. Bu yatırım Aksaray için hayırlı olsun’diye konuştu.

_____Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz deyaptığı açıklamada, Aksaray’ın önüne hedeflerini koymuş hedefleri doğrultusundaçalışan bir il olduğunu söyledi.

_____Aksaray sadece sanayisi ile büyümediğiniifade eden İnceöz, ‘Aksaray işgücü eğitimi, potansiyeli ve dinamikleriniharekete geçirme noktasında birbirine dinamik olacak tüm güçleri hareketegeçirebilmek içinde önemli bir parça olmakta. Şehrimizle güzel işler olacak. Buişlerin ortaya çıkarılması için ekip ve takım ruhu ile çalışmaya gayretgöstereceğiz’ dedi. 

_____Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta isebir ekip olarak Aksaray’ın geleceği ile ilgili mutlu bir sonucu, büyük yatırımmüjdesini hep beraber verdiklerini söyledi.

_____Aksaray’ın Türkiye de 5084 sayılı kanunlaberaber en çok yatırım alan illerden bir tanesi olduğunu ifade eden BelediyeBaşkanı Nevzat Palta, ‘Aksaray öyle bir noktaya geldi ki daha da seçici olmayabaşladık. Gelsin de ne olursa gelsin mantığı değil, Aksaray adına buyatırımların bir fayda sağlaması lazım hem de ülkemiz adına ciddi katma değersağlaması lazım. Çevre adına çok ciddi sıkıntılar olmaması lazım. Bunlarıtabiri caiz ise ince eleyip sık dokuyoruz. Aksaray da şu an da 143 fabrikaüretim yapıyor 7 bine yakın insan iş aş bulmuş durumda. 10’larca fabrikamızdainşaat aşamasını devam ettiriyor. Bu Aksaray ‘da son 9-10 yıl içerisindekitablodur.’ dedi. 

_____Brisa’nın yatırım kararını alması ilekendileri açısından bunun kaymaklı kadayıf olduğunu söyleyen Belediye BaşkanıNevzat Palta, ‘Aksaray’ımız da en çok miktar olarak ve istihdam anlamındaOSB’de tek kalemde yapılan en büyük yatırım olarak değerlendiriyorum.Yatırımcımızın taleplerin büyük kısmını yerine getirdik. Sonuç olarak bugünkamuoyuna açıklandığı gibi bu yatırım Aksaray yapılacak. Büyük bir olay, 750-bin kişi arasında bir istihdamdan bahsediyoruz. İlk aşamada bu daha sonra 2binlere çıkacak, yan sanayi yan sektörler ile 3 bin kişiden bahsediyoruz. 50yan sanayiden bahsediyorlar fabrika ile beraber yan sanayiden bahsediyoruz.Taşımacılık anlamında ciddi katkılar sağlayacak. 300 milyon dolar yatırım ilkaşamada yapılacak daha sonra 1 milyar dolara kadar giden bir yatırım olmuşolacak. İnşallah hayırlı olur. Şehrimiz ülkemiz için hayırlı olur diyorum.’diye konuştu.

_____Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı AhmetKoçaş ise açıklamasında 300 milyon dolarlık yatırımın Aksaray’da birlik veberaberliğini verdiği bir meyve olduğunu söyledi.

_____Yatırımın büyük bir olay olduğunubelirttiği açıklamasında bu yatırım için diğer bazı illerin yarış içerisindeolduğunu Aksaray OSB Yönetim Kurulunun aldığı yerinde ve ani aldığı kararlarile yatırımın Aksaray’da kaldığını söyledi.

_____Emeği geçenlere teşekkür eden Koçaş, yeniyatırımın Aksaray’a hayırlı olması temennisinde bulundu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0534 325 83 00