• BIST 5.061,99
 • Altın 1220.392
 • Dolar 19.0505
 • Euro 20.64
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 3 °C

22 YIL ÖNCE BU GÜN VİLAYET OLDUK

22 YIL ÖNCE BU GÜN VİLAYET OLDUK
22 YIL ÖNCE BU GÜN VİLAYET OLDUK

      *Bu gün akşam 22 yılda her yönüyle Anadolu’nun parlayan yıldızı haline gelen Vilayetliğimizin 22 yılını tamamlayıp yarın 23. yılına gireceğiz.! 

        İnşallah bu gün 22 yıl önce esaret zincirinden kurtulup müstakil hale gelen,fakat SSK,Şeker Fabrikası ve Üniversite zincirleriyle dolaylı olarak yıllar yılı Niğde’ye bağlı kalmaya devam etmek mecburiyetinde bırakılan,bu yollarla toplam 115 yıl  üstümüzden nemalanan Niğde’nin nemalanmasının devamını sağlayan ilk zincirden Aksaray SSK hastanesinin ilimizin hayırlı evladı ,efsane siyasetçisi Orhan Aydın ın girişimiyle hizmete açılmasıyla 2002’de ilk zincirden kurtuluşumuzun 9.

   Aksaray’ın vilayet olabilmesi için yapılan çalışmaları başlatıp sonuçlanıncaya kadarda azim ve istikrarla devam eden bir elin parmaklarını geçmeyen kurmaylarından olan ilimizin Mahir Südemen Hoca’ Gazeteci-Yazarlarından Halkla İlişkiler Uzmanı Ali Genç konuyla ilgili verdiği bilgide “Bizi Niğde ye bağlayan Üniversite ile Şeker fabrikası zincirlerinden ise yine ilimizin efsane siyasetçileri arasına 2002-2007 yılları arısında  ilimize yaptıkları hizmetleriyle giren ilimiz Milletvekilleri Rıza Alaboyun,Ruhi Açıkgöz,Ramazan Toprak ve Ahmet Yaşar’ın çabalarıyla kurtularak gerçek manada müstakil il olma hüviyetine kavuştuk.

     Yani bu gün Aksaray’ın tam bağımsız olarak vilayetliğini kutlamasının 6. yıldönümünü 22.Vilayetlik Yılı’nın bitip 23. yıla girmesini birlikte kutluyoruz. !

      Bu gün 22 Vilayetlik yıl dönümünü yaşayan  Aksaray’ımızın tarih ve coğrafi konumuyla,Stratejik konumu göz önüne alınarak ilk önce 13 Ekim 1920’de,ikinci defa ise bundan 22 yıl önce bu gün yani 15 Haziran 1989’da TBMM’sinde kabul  3578 Sayılı kanunla Bayburt,Kırıkkale ve Karamanla birlikte Vilayet olduk.

          ŞEHİRLERİN ATASI AKSARAY

      İlkler ve tekler şehri olan bilinen 11 Bin Yıllık tarihiyle Şehirlerin Atası olan Aksaray Hz. Adem(A.S) atamızın ilk birkaç neslinin olmasa da ondan sonrakilerin yaşadığı Dünyanın ilk çok önemli yerleşim yerlerinin başında gelen bir yer olması nedeniyle tarih boyunca devamlı bu önemini korumuştur.

       Hacı Hasanlı Mahallesinde bulunan Hz. Nuh(AS)un oğlu Hz. Sam(AS)nin torunlarının kabirlerinden,Aşıklı,Güvercin Kayası ve Acem Höyük kazılarından çıkan tarihi eserlerden elde edilen bilgilerden yola çıkan tarihçilerin belirttiğine göre Aksaray İnsanlığın ikinci Atası Hz. Nuh(AS)nin çocuklarından itibaren devamlı ve kesintisiz olarak meskun olan dünyanın çok nadir yerleşim birimlerinin en önemlisidir. !

     Aşıklı Höyük,Güvercin Kayası ve Acem Höyük başta olmak üzere il genelinde yapılan kazılar sonucu  Arkeolog lar tarafından  ortaya çıkartılan belgelenmiş tarihiyle Aksaray İstanbul’dan sonra Anadolu’da Urfa ve Mardin ile birlikte bilinen ülkemizle birlikte dünya’nın da en eski dört şehirden biri olma özelliğiyle Kahire,İskenderiye,Antakya,Mekke,Medine ve Şam da dahil tüm şehirlerin tartışmasız atasıdır.!

      Coğrafi konumundan gelen avantajıyla Karadeniz ile Akdeniz in ortasında olmasının yanında günümüzde olduğu gibi Tarih boyunca da Eski Dünya nın ticaret yollarından İpek yolu ve diğer yolların kesiştiği yerde bulunması nedeniyle 1861-1920 ve 1933-89 yılları arasında yaşadığı toplam 115 yıllık esareti tarihi boyunca hiç yaşamamıştı. !

     Aksaray ın coğrafi konumu ve stratejik önemi o kadar yüksekti ki  bu öneminden dolayı daha Büyük Millet Meclisinin Kuruluşunun üstünden 6 ay geçmeden Aksaray Atatürk ün teklifiyle 13 Ekim 1920 de  hemşerimiz Vehbi Çorakçı’nın girişimleriyle il haline getirildi.!

     1920-33 Yılları arasında sağladığı  kalkınmasıyla ve bu kalkınmanın göstergesi olan Başkent Ankara bile hava gazıyla aydınlanırken İstanbul un bir bölümü,İzmir ve Tarsus’la birlikte Elektrik Enerjisiyle aydınlanan Genç Cumhuriyetimizin  Elektrik kullanan 10 civarındakinin  yerleşim yerinden birisi konumundayken halen kesin olarak bilinmeyen sebeple 27 Mayıs 1933’de yeniden ilçe haline getirildi.

      1933’de ilçe haline ikinci defa getirilmesini kabullenmeyen Aksaraylı hemşerilerimiz buldukları her fırsatta il olma isteklerini sürekli olarak gündemde tuttular.

     1983 yılının Ekiminde Aksaray’da yapılan ANAP mitinginde meydandaki o zaman 2 olan tarihi binaları gören Anap Genel Başkanı 8. Cumhurbaşkanımız ülkemize 1983-91 arasında çağ atlatan Merhum Turgut Özal’ın ilgisini çeken bu binaların görülmesiyle ilk kıvılcım çakıldı.

      O tarihte Merhum Özal’ın hemşerimiz Merhum Mehmet Altınsoy’a sorduğu bu binaların Aksaray’ın Vilayetlik binaları olduğunu söylemesi ve Özal’ın’”Mehmet bey hükümet olursak Aksaray’ı yeniden il yapalım” sözüyle başlayan çalışmalar aralıksız sürerken 1987 yılında Aksaray Gazeteciler Cemiyetinin yayınlarıyla da bu çalışmaya destek sağlandı.

      1987 yılının Ramazan Bayramında o sene kurulan Aksaray Gazeteciler Cemiyetinin ve Aksaray’ın ilk Veb Ofset gazetesi olan” Aksaray Bayram” gazetesinde elimdeki Aksarayın O zamanki 67 ilinin 31’inden büyük olduğunu kanıtlayan belgenin verdiği ilhamla atılan başlıkla çalışmalar ivme kazandı.

      Yayınladığımız Aksaray ve Cemiyetin ilk 4 Renkli Gazetesi olan Ramazan Bayramı gazetesinde”54 Yıldır Söyle Söyleye Dilimizde Tüy Bitti” Üst ve “Vilayetlik Hakkımız Verilsin Artık ”Sür Manşetiyle başlayan Cemiyet gazetesi,1987-89 arasındaki özel gün gazeteleri ile benim bağlı bulunduğum Veb ofset gazeteleriyle Merhum  kardeşim Gazeteci-Yazar Çapan Tekeli’nin bağlı bulunduğu Hürriyet gazetesi ile bağlı yayınlarda,Kırıkkale Gazeteciler Cemiyetiyle ortak sürdürdüğümüz çalışmalarda oranın gazetelerinde ve diğer ulusal gazetelerde bu çabalarımız aralıksız olarak devam etti.

      Merhum Mehmet Altınsoy’un Merhum Özal ile olan samimiyeti ve akılcı manevralarıyla İstanbul,Konya ve Ankara Milletvekillerinin ikna edilmesi,bu arada Merhum Raşit Daldalın’ın bu strateji gereği önce ANAP Genel Sekreter Yardımcılığına,ardından ise Grup Başkan Vekilliğine getirilmesiyle hazırlanan yasanın Mecliste 15.06.1989 günü kabul edilmesiyle Aksaray 56 yıllık ikinci ilçelik esaretinden kurtularak İl oldu.

SÜVEYŞ KANALININ AÇILMASI VE DEMİR YOLLARININ KULANILMASIYLA GÖÇ VEREN AKSARAY 200 BİNDEN 3500 NUFUSA İNDİĞİNDEN İLÇE HALİNE GETİRİLDİ

     Dünyanın ve Anadolu’nun merkezinde bulunan Aksaray’ın bu özelliklerinden dolayı tarih boyunca kurulan tüm medeniyetlerin merkezi olması,İpek yolu başta olmak üzere dünyanın her yerine giden yolların kesiştiği yerde olması özelliği Süveyş Kanalı ve Demir yollarının kullanılmaya başlaması ve bu yolların Aksaray’dan geçmemesi nedeniyle bu özelliğini Kara yollarının yayılmasına kadar kaybettiğinden hızla göç veren bir yer haline geldiğinden küçülerek 200 Binden fazla olan nüfusu meydana gelen bu olumsuz etkiler nedeniyle 3500’e inmişti.!

 

AKSARAYIN İSTİKBALİ TREN YOLUNA,TIP FAKÜLTESİNE KAVUŞMASI VE HAVA ALANINA KISA YOLLA BAĞLANMASINDA

     Tarihin tekrar tekerrür etmemesi için en kısa zamanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beyin 26 Mayıs Perşembe günkü Ak Parti Aksaray Mitinginde verdiği sözün ve bu sözle Pazar günü yapılan genel seçimle Aksaray’ın üç milletvekilliğinin üçü nüde Akpartiyi kazandırarak Alirıza Alaboyun,Ruhi Açıkgöz ve İlknur İnceöz’ü Meclise gönderdik.

     Bundan sonrası o gün meydanda söz veren Başbakan Erdoğan tarafından verdiği sözün gereğini yaparak Trenle Ereğli Çakmak veya Ulukışla ve Aksaray-Ortaköy,Ortaköy- ve Kırşehir-Yerköy demiryolu hattına bağlanmamız.

     Dosyası tamamlanan Tıp Fakültemizin Kurulması dosyasının Sağlık Bakanı tarafından imzalanması ve Aksaray’a yatırım yapacak iş adamlarının ve onlarla ticaret yapacaklarla gurbetçilerimizin ve hemşerilerimizin kullanacağı Hava alanına kavuşmamız veya Kapadokya hava alanı ile aramızdaki yolun 93 Km’den 60 Km’ye indirilmesinin en kısa zaman sağlanması gerekir.”dedi.

(Fotoğraflar Gazeteci-Yazar Ali Genç Arşivi)

İŞTE VİLAYETLİĞİMİZDE EMEGİ GEÇEN İSİMLER

MERHUM CUMHURBAŞKANI TURGUT ÖZAL VE DEVLET BAKANI MEHMET ALTINSOY

 

AV.RAŞİT DALDAL

 
GAZETECİ-YAZAR ÇAPAN TEKELİGAZETECİ-YAZAR ALİ GENÇ

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İstanbul Otelleri Konforda Üst Sıralarda27 Mart 2019 Çarşamba 19:49
 • Keten Şalvar Modelleri26 Aralık 2018 Çarşamba 14:48
 • Kadın Çanta26 Aralık 2018 Çarşamba 14:44
 • Amsterdam'da Gezilecek Yerler13 Aralık 2018 Perşembe 11:07
 • Deri Bot Bayan Giyimin Kış Kreasyonunun En Önemli Parçaları Arasında Yer Alıyor27 Kasım 2018 Salı 17:17
 • Gümüş Kolye Çeşitleri17 Ağustos 2018 Cuma 23:42
 • Kadın Ceket26 Temmuz 2018 Perşembe 22:11
 • Bornova kiralık daire fiyatları ne kadar?01 Temmuz 2018 Pazar 17:41
 • Resim Defteri23 Haziran 2018 Cumartesi 16:55
 • Tuval23 Mayıs 2018 Çarşamba 15:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0534 325 83 00