• BIST 9814.19
 • Altın 2435.362
 • Dolar 32.3524
 • Euro 34.3983
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 14 °C

Kamburluk

Abdullah Güdendede


fizik tedavi ve güncel sağlık sorunları         Her şey şu sözlerle başladı. Yavrucuğum dik dur kambur muolmak istiyorsun! Kulağımızın aşina olduğu bu cümle zihnimize kazınmıştır. Günolur devran döner aynı uyarıları büyüme çağındaki yavrularımız için söylemeyebaşlarız. Çoğu kez abartılıymış gibi gelse de bu uyarılar hiç de zannedildiğigibi değildir. İnsan kendine has yapısıyla öyle bir ahenk kurmuştur ki en ufakbir dış ya da iç müdahalede hemen hemen tüm vücudun baştan sona tekrar olarakpozisyon almasına sebep olur. Hastalıklardan kaynaklı bir durum olmadığı sürecetamamen kendi irademizle vücut ahengimizi bozarız. İşin başında zevkli bir oyungibidir. Bu oyun devam ettikçe gelişmekte olan vücut bunu hayatın bir parçasıolarak algılamaya ve kendini buna adapte etmeye başlar. Bu adaptasyondan memnunolmayan vücudumuzun diğer unsurları ağrı mekanizmasıyla uyarılara başlar.

 

            Kambur olmakorkusunu hayatının bir döneminde yaşamayan yoktur. Kambur olacağı uyarısınıduymayan da pek yoktur. Aslında temelinde bir hastalık olmadan kambur olmakhiçte kolay değildir. Ama işin başında insanoğlu olunca zoru başarmak hiçimkânsız olmuyor. Tabi mizaç nasıl fıtri ise vücudun şekil bakımında kendinemahsus bir eğilimi vardır. Günlük yaşam aktivitelerimizde bunu tetikleyecektir.Sürekli anormal duruş ve hareketlerle zaman içinde kanıksanmış hale gelenbozukluklar oluşur. Kamburluk özellikle kişiye yandan bakıldığında sırttakieğriliğin arttığı boyun bölgesi ve bel bölgesine ise bunu kompanse etmek içinkendi eğriliklerini arttırdığı bir şekil bozukluğudur. Aslında çağımızıngetirdiği sorunlardandır. Bilgisayar başında ve çalışma masalarında geçirilenzamanın artması tetikleyici faktörlerdendir. Masa başı çalışmalarda dikkatedilmesi gereken pozisyonlara gereken önem gösterilmiyor. Kamburluk, ergenlikdöneminde psikolojik durumun postüre yansımasıyla omzun daha önde olduğu başınöne doğru sırt kısmının ise dışa doğru çıkartılması şeklinde oluşur. Düzenliegzersiz alışkanlığının olmaması, yeteri kadar sportif aktivitelere zamanayrılmaması da bölge kaslarının zayıflaması ve kısalıkların gelişmesine sebepolacaktır. Bütün bunlar birleşince duruş bozukluğu başlamış oluyor.

 

            Herhangibir travma ya da altta yatan bir hastalıktan dolayı gelişmeyen kamburluktaçözüm için yapılacak en güzel şey bir fizyoterapiste gitmektir. Özelliklegörsel bir rahatsızlık olan bu hal estetik kaygılarla birlikte psikolojikolarak da kişiyi olumsuz etkilemektedir. Ergen dönemde isyankâr ruh haliningetirdiği bana kimse karışmasın iyi de olsa tavsiye ye kulak asmam tavrısonrasında derin pişmanlık ve vaveylaya dönüşür. Sonraki süreci pişmanlıksüreci kadar geciktirmemek gerekir. Vücut tarafından yapısal bir değişiklikhaline getirilmeden uygun kas gruplarına yapılacak germe egzersizleri, belirlikas gruplarına yaptırılacak kuvvetlendirme egzersizleri, fizyoterapistingerekli görmesi durumunda yapacağı diğer tedavi yöntemleriyle bu sorunaşılabilir. Şu bir gerçektir ki insan yaşamaya devam ettiği sürece sakınmasıgereken hareketler olacaktır. Bununla birlikte yatmadan oturmaya, ayaktadurmadan yürümeye kadar her hal de doğruyu gözetmelidir.

 

            Vücudumuzlaalakalı şeylerde yaşımız ne olursa olsun dikkat etmeliyiz. Her yaşın kendinegöre güzelliği ve problemleri vardır. Fiziksel olarak ta insan bedenidoğumundan ölümüne kadar korunmaya ve dikkat edilmeye muhtaçtır. Onu hoyratçakullanmamak gerekir. Bu ömrü bu beden başlatıp bu bedenle biteceğinizi hepaklınızın bir köşesinde tutun. Kamburluk için bana bir şey olmaz demek yerineişin başından dikkatli davranarak asla olmaması için gerekli aktiviteleri yapmaken güzel tedavidir.

 

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…


fzt.abdullah güdendede
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0534 325 83 00