• BIST 9814.19
 • Altın 2435.362
 • Dolar 32.3524
 • Euro 34.3983
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 9 °C

Diz Ağrılarında Egzersizin Önemi

Abdullah Güdendede

Ağrı algılaması yaşla birlikte olgunlaşarak zihnimizde belli bir yereoturur. Zamanla vücudumuza etki eden iç ve dış faktörlerin bedenimizdeki kayıtmekanizması sayesinde ağrı algılamasını anlamlandırmamızı sağlar. Vücudumuzunherhangi bir yerindi işleyişteki sorun ya da başka bir sebeple meydana gelenistenmeyen durumlar bir anda alarm sistemimiz olan ağrı mekanizmasınıcanlandırır. Ağrının farkına varmamızla birlikte buna çözüm bulmak içinkeyifsiz bir uğraş içine gireriz. İşte dizimizde vücudumuzun bir parçası olarakbizim için bulunduğu bölgeye göre gerçekten önemli görevler üstlenir. Önceliklebütün vücudumuzun ağrılığını sağ ve sol dizimizle ayaklarımıza aktarırız.Yürüme ve ayakta durma gibi aktivitelerimizde stabilite ve harekette önemligörevler üstlenir.  Oturma ve kalkma gibivazgeçilmez fonksiyonlarımızda ana işlev birimlerinden olan dizlerimiz çoğuzaman düşme ya da farklı şekilde meydana gelen kazalarda ilk etkilenenbölgelerimizdendir

         Diz eklememizde meydana gelenproblemler yürüme, oturma, merdiven çıkma gibi yaşamımız için vazgeçilmezaktivitelerimizde zorlanmamıza yahut yapmamamıza neden olur. Diz bölgemizdekikaslarımız ise özellikle ekleme binen yükün azaltılmasında ve stabilizasyon daönemli görevler alır. Diz eklemini oluşturan yapıların dejenerasyonun ününegeçilmesi ve korunmasını sağlamak için bu bölgedeki kasların kuvvetlendirilmesive kısalıkların giderilmesi önemlidir. Bölgede sorun oluşmadan başlanan buegzersizler ileri dönemler içinde koruyucu etki sağlar. Verilen egzersizlerinçokluğu çoğu zaman göz korkuturken başlangıçta egzersizleri yapma isteği çokkenbunun zaman içine aksamalara uğraması ve sonunda bırakılmasıylasonuçlanmaktadır.  Burada önemli olanözellikle öncelikli bölgelerden başlanarak asgari egzersizlerin öğrenilmesi vesürekli yapılmasıdır. Çoğu zaman belli bir dönem yapılan egzersizin hayat boyuyeterli olduğu kanaati hâkim olsa da bu doğru değildir. Egzersiz; verilenreçeteye uygun şekilde hayat boyu devam etmesi gerek bir aktivitedir.

         Dizimiz için herhangi problem yokkenbaşlayıp devam edebileceğimiz birkaç egzersiz örneğini şekildeki gibidir.Sandalye sırt destekli otururken bir ayağımızı diğerinin üstüne koyup alttakalan ayağımızı diz eklemimiz hizasına kaldırmaya çalışırız. Bu esnada ise üsttekiayağımız bu harekete karşı koyacak şekilde direnç uygular. Son noktayageldiğinde ise bu kez aşağı doğru indirmeye çalışırız. Bu esnada ise alttakibacağımız buna direnç uygulayacak şekilde hareketi yapmalıyız. Bu hareketi ayakdeğiştirerek diğer taraf içinde yapmamız gerekir. 

Günde hareketi10- 20 tekrarlı yapmamız uygundur. Hayat boyu devam edecek olan nefes alıpverme fonksiyonumuz gibi vücudumuzun egzersizlere de ihtiyacı vardır. Bunlarfizyoterapistin verdiği reçeteye uygun şekilde yapılması olası sakatlanmalarınve istenmeyen diğer sonuçların önüne geçmenizi sağlar. Profesyonel bir yardımlaasgari düzeyde ve tekrarda  egzersizleryapılarak özellikle yaşla birlikte artacak diz problemleri öncesinde siz üzerinizedüşen kısmı yapmış olacaksınız.

Sağlıklı, mutluve ağrısız günler dileğimle…

 

Fzt.Abdullah Güdendede

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Haber Bölge | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0534 325 83 00